מה זה צניחת שלפוחית ​​השתן?

תוהה אם שלפוחית ​​השתן שלך צנחה? אולי התחלת להרגיש כבדות באזור רצפת האגן שלך. או שאולי את אפילו מרגישה שמשהו נופל מהנרתיק שלך. אלה הם סימפטומים קלאסיים של בלט השלפוחית, או צניחת שלפוחית ​​השתן. למידע נוסף על צניחת שלפוחית ​​השתן המשיכי לקרוא למטה כיצד היא מרגישה וכיצד מטפלים בה.

מה זה צניחת שלפוחית השתן?

צניחת אברי האגן היא מצב שכיח להפתיע. למעשה, ההערכה היא שלמחצית מהנשים מעל גיל 50 יש צניחה מסוימת. רצפת האגן היא רשת של שרירים ורקמות התומכים באיברי האגן שלך, כולל שלפוחית ​​השתן, המעי והרחם. כאשר השרירים והרקמות האלה נחלשים או ניזוקים, אחד או יותר מאיברי האגן האלה עלולים ליפול או להתמוטט ולגרום לתסמינים לא נוחים.

 

למרות שכל אחד מהאיברים המפורטים לעיל יכול לצנוח, הצניחה השכיחה ביותר היא שלפוחית ​​השתן, הידועה גם בלט שלפוחית.

 

ישנן רמות שונות של צניחת שלפוחית ​​השתן, הנמדדות בציון שבין 1-3 כאשר 1 הוא הקל ביותר, ו-3 הא החמור ביותר. דרגת הצניחה נמדדת לפי המרחק של שלפוחית ​​השתן מפתח הנרתיק. צניחה בדרגה 1 היא כאשר השלפוחית ​​ירדה רק במעט. צניחה בדרגה 2 היא כאשר השלפוחית ​​ירדה לפתח הנרתיק. צניחה המסווגת כדרגה 3 היא כאשר השלפוחית ​​נפלה עד כדי כך שהיא בולטת מהנרתיק.

מה גורם לצניחת שלפוחית השתן?

צניחת שלפוחית ​​השתן נגרמת כאשר רצפת האגן נחלשת או נפגעת. שניים מהדברים השכיחים ביותר הגורמים לצניחה הם לידה וגיל המעבר. במהלך ההריון והלידה, לחץ עצום מופעל על רצפת האגן – הן מנשיאת תינוק גדל במשך תשעה חודשים והן ממעשה הלידה עצמו.

 

כאשר נשים עוברות את גיל המעבר, רמות האסטרוגן שלהן יורדות. מכיוון שאסטרוגן עוזר לשמור על קירות הנרתיק חזקים, כאשר רמות אלו יורדות, הוא עלול לגרום לדליות בדפנות הנרתיק ולרקמות החיבור להיחלש. חולשה זו עלולה להקשות על רצפת האגן להמשיך ולתמוך באיברי רצפת האגן, מה שמוביל אחד או יותר מהם לקרוס פנימה אל פתח הנרתיק.

 

במקרים רבים, נשים עלולות לפתח צניחה קלה במהלך הלידה, ורק מאוחר יותר לחוות סימפטומים כאשר הצניחה מחמירה במהלך גיל המעבר, מה שמחליש עוד יותר את רצפת האגן.

 

דברים אחרים עלולים לגרום לצניחת שלפוחית ​​השתן גם כן. כל דבר שמפעיל לחץ חוזר על רצפת האגן עלול לגרום לנזק, כולל מאמץ לתנועת מעיים, הרמות כבדות חוזרות ונשנות, שיעול כרוני או אפילו השמנת יתר. הליכים כירורגיים, כגון כריתת רחם, יכולים גם להחליש את רצפת האגן ולהוביל לצניחה.

 

ניתן להשתמש במוצרי ספיגה למבוגרים.